26 Ağustos 2014 Salı

Burger King'in, Buffett Desteğiyle Gerçekleştirdiği Dev Satın Alma

ABD'nin en büyük ikinci hamburger zinciri olan Burger King'in, Kanadalı kahve ve donuts satıcısı Tim Hortons Inc'i satın alma haberi konuşuluyor. Burger King'in bu satın alma ile Kanada'ya taşınma planları yaptığı da söyleniyor. Daha düşük vergi alınan ülke arayışında olan Burger King'in, bu nedenle Tim Hortons'u tercih ettiği düşünülüyor.

Yapılan açıklamalara göre, büyük bir kısmına 3G Capital'in sahip olduğu Burger King, bu satın alma ile dünyanın en büyük üçüncü fast-food zinciri haline gelecek. Aynı zamanda vergi ve danışmanlık firması olan KPMG tarafından web sitesinden verilen bilgilere göre Kanada'nın kurumsal vergi oranı % 25,6. Amerika'da ise bu oran % 40 seviyesinde.

ABD'de büyük bir sorun haline dönüşmeye başlayan yüksek kurumsal vergi, Amerikalı şirketlerin merkezlerini uluslararası olarak değiştirmelerine neden oluyor. Bu nedenle ABD Başkanı Barack Obama yönetimi eleştiriliyor ve yardımcıları pratikte bu konu ile ilgili harekete geçeceğini açıklıyor.

Burger King'in, Tim Hortons'u satın alması ile ilgili söylentiler bugün son buldu ve resmi olarak satın aldığı duyuruldu. Anlaşmanın tam tutarı ilk aşamada açıklanmadı ama iki dev şirketin birleşmesi sonucunda fast-food pazarında 23 milyar dolarlık satış hacmine sahip olunacağı biliniyor. Anlaşmanın toplam maliyeti ise 11 milyar dolar.

Satın alma sonrasında şirketlerden yapılan açıklamalara göre Tim Hortons hissedarlarına 65.50 Kanada doları nakit ödeme yapılacak ve sahip oldukları her hisse için yeni şirkette 0,8025 pay sahibi olacaklar. Satın alma öncesi hisseleri değerlenen Burger King'in, satın alma duyurusu sonrasında hisseleri % 5 oranında değer kaybetti.

Burger King'i bu satın almada Warren Buffett'in finanse ettiği de söyleniyor. Bu konuda resmi bir duyuru yapılmamasına karşın, Warren Buffett'ın sahibi olduğu Berkshire Hathaway Inc'in terchi ettiği bir hisseye 3 milyar dolar yatırım yapacağı söylendi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder