14 Ekim 2016 Cuma

Plise Etek Modası Tüm İhtişamıyla Geri Döndü!

Plise etekler, 70’li yılların sonunda ve 80’li yılların başında oldukça modaydı. Bildiğiniz gibi vintage ve sokak modası kavramlarını, son birkaç yıldır ağzımızdan düşürmüyoruz. İşte sokak modası şıklığını yakalamak için vintage parçalar oldukça işe yarıyor. Plise etekler ise yardımımıza koşan en kurtarıcı parçalardan. Elbette doğru kombinleyebildiğiniz sürece…

2015 yılının ortalarından başlayan plise etek çılgınlığı, 2016 yılını sonlarına yaklaştığımız bugünlerde hala devam ediyor. İster yaz ister sonbahar; her mevsime uyacak şekilde plise etekli kombin yapabilirsiniz. Aynı zamanda ister günlük ister gece kullanıma uygundur. Dikkat edeceğiniz birkaç püf noktası ile plise etekleri dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Plise Etek Nedir?


Öncelikle plise kavramının, pileden çok farklı olduğunu söyleyerek başlayalım. Pile, kumaşa belli ölçülerde verilen kıvrımlarla yapılır. Plise ise kumaşa verilen bir dokudur. Yani pliseyi bir kumaş tipi olarak tamlayabiliriz. Bunun yanında ince pileli eteklere de plise dendiğini zaman zaman görüyoruz. Bu noktada anlaştıysak; plise etek modasına hızlı bir giriş yapalım.

Deri, tül, pamuklu ve süet kumaşlardan plise etekler üretilmektedir. Dilediğiniz kumaş türünü, doğru parçalarla hem günlük hem de gece kullanımına uygun hale getirebilirsiniz. Beyaz basic bir tshirtle kombinleyeceğiniz deri plise etekleri, gündüz kullanımlarında tercih edebilirsiniz. Aynı eteğin üzerinize şık bir bluz tercih edip stilettolarınızla birlikte gece kullanımına uygun hale getirebilirsiniz.

Plise Etek Nasıl Giyilir? Nasıl Kombinlenir?


Birkaç basit öneri ile plise etekler nasıl giyilir, doğru kombin nasıl yapılır hemen bakalım:

Siyah ve midi boydaki plise eteğinizi, gündüz saatleri için basic pamuklu kumaştan tshirtlerinizle kombinlemeniz en doğrusudur. Boyunuzun uzunluğuna göre düz spor ayakkabılarla kombinleyebilirsiniz. Doğru boydaki bootielerle de giyebilirsiniz; ama boyunuzu kesmemesine dikkat etmelisiniz.

Tül kumaştan yapılan maksi boy plise etekleri de sıklıkla görüyoruz. Tül kumaşın verdiği hareketliliği, üst kısımda düz bir bluzla ve deri ceketle birleştirebilirsiniz. Ayakkabı olarak asi tarzlı botlarınızı tercih etmenizi öneririz.

Mini plise eteklerinizi ise kumaş türüne göre kombinlemelisiniz. Eğer ekoseli bir kumaştan yapılmış plise eteğe sahipseniz, düz ve tek renk bir üst seçmelisiniz. Beyaz veya jean gömlekle kombinleyebileceğiniz gibi basic tshirtlerinizle de giyebilirsiniz. Hafif uzun soket çoraplarla spor ayakkabınızı veya dizüstü çoraplarla kolej ayakkabılarınızı da kombine ekleyerek sokak modasına ayak uydurabilirsiniz.

Sonbahar için plise eteklerinizi ister mini ister midi boyda tercih edebilirsiniz. Mini plise etekleriniz için bootieleri ve çorap çizmeleri tercih edebilirsiniz. Midi boydaki etekler için de bacağınızın görünen kısmını tamamen kapatacak uzunlukta bir çizme seçimi ile retro bir hava oluşturabilirsiniz.

Gelelim 2016 yılının belki de en trend parçası olan metalik renkli plise eteklere! İster dore ister bakır isterse de gümüş renkli metalik plise eteklerle sokak modasına uyum sağlayabilirsiniz. 2016 yılının en hit parçası olan metalik kıyafetler, cesaret ister; ama doğru bir şekilde kombinleyebildiğiniz zaman harikalar yaratmış olursunuz.

Metalik renkli plise etekleri, günlük hayatta kullanmak için spor tarzdaki tamamlayıcıları tercih etmelisiniz. Bilek boyundaki botlar, spor ayakkabılar, tshirtler, dökümlü veya balıkçı yaka kazaklarla kombinleyebilirsiniz. Ayrıca üst seçiminizi son derece sade yaparak kibar bir topuklu ayakkabı da seçebilirsiniz.

Metalik plise etekleri gece kullanmak için şık topukluları, şifon ve ipek gömlekleri tercih etmelisiniz. İnce bantlı şık topuklularla yaz aylarında, kibar bootilerle kış ayarlarında kombininizi tamamlayabilirsiniz. Kış aylarında üzerinize kısa biker deri ceketler veya etek boyunu mutlaka geçen kabanlar alabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder