24 Mart 2015 Salı

Fuar İzmir, 5 Eyfel Kulesi'ne Bedel!

Türkye'nin en büyük fuar kompleksi denildiğinde artık tüm dünyanın aklına Fuar İzmir'de gelecek. İzmir'in meşhur fuarları artık burada yapılacak. Yapımında 34 bin ton demir kullanıldığı biliniyor ve bu miktarda Eyfel Kulesi'ni karşılayan bir yapı ortaya çıkıyor. Türkiye'nin en büyük fuar kompleksi olan Fuar İzmir'in açılışı ise yarın gerçekleşecek.

Dünyanın en büyük üç doğal taş fuarından biri olan MARBLE ile Fuar İzmir kapılarını ziyaretçilere açıyor. Hem Türkiye hem de İzmir adına oldukça gurur verici olduğu ise ortada.

Bu arada bilmeniz gerekiyor ki; Eyfel Kulesi, Avrupa Tarihi'nin en değerli 4. anıtıdır ve 344 milyar dolarlık bir değere sahip olduğu bilinmektedir. Fuar İzmir'in yapımında kullanılan 34 bin ton demir ise 5 Eyfel Kulesi inşa edecek türden! Ayrıca dökülen 300 bin metreküp beton ile 100 metrekarelik 6 bin daire de inşa edilebilir!


Türkiye'de fuar denildiği zaman akla ilk gelen yerlerden birisi hiç şüphesiz, İzmir'dir. İzmir Büyükşehir Belediyesi 2013 yılında Fuar İzmir'in temellerini atmaya başladı ve 400 milyon liralık yatırımı tek başına üstlendi. Ayrıca kavşak ve monoray projeleriyle birlikte yapılan yatırım tutarının 600 milyon liraya yükseldiği biliniyor. Bu tutarın da, ikinci etapta yer alacak olan ek hol, otel ve kongre merkezi inşaatlarıyla birlikte 1 milyar dolara yükselmesi bekleniyor. Gelişen fuarcılık potansiyeline cevap verebilmek ve sektörün önündeki kapıları aralayabilmek için böyle bir adım attığı biliniyor.

Fuar İzmir'i İZFAŞ'ın işleteceği biliniyor ve yeni dönemde hem fuarcılık alanında hem de İZFAŞ için çıtanın yükselmiş olacağına dikkat çekiliyor. 23 bin 500 metrekarelik alana inşa edilen fuar merkezinin, potansiyeli 5 kat yükseltmesi bekleniyor.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Fuarcılık, bize Ulu Önder'imizin verdiği bir görev. Başta Kültürpark'ı yaratan Behçet Uz başkanımızdan bugüne birçok kişi fuarcılığa hizmet etti. Bugün dünya konjonktüründe gelişen şartlar bizi böyle bir fuar merkezini yapmaya yöneltti. Fuarın kardeş sektörü olan kongre sektöründe de bu yıl içinde kongre merkezi çalışmasını başlatmayı hedefliyoruz," dedi.

21. MARBLE Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, yeni fuar merkezi Fuar İzmir'de yapılacak. Bu marka İzmir ile ödeşleşmiş durumda ve bu yıl yeni yerinde % 168 oranında büyüyen bir alanda misafirlerini ağırlayacak. 25 – 28 Mart tarihlerinde gerçekleşecek olan MARBLE, sadece yüzölçümü değil, stant sayısı ve katılımcı firmalar açısında da tarihi bir yıl yaşayacağa benziyor. 1298 stant ile birlikte 21. MARBLE Fuarı'nın, İzmir ekonomisine 150 milyon dolarlık bir katkı yapması bekleniyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder